POLONEUM DOM O NAS MISJA PLANETA NIEBIANIE BIBLIOTEKA PROGRAMY PROJEKTY PRZEGLĄD POLE SPONSORZY KONTAKT

HOŁD PAMIĘCI TEGO CZŁOWIEKA!

24 kwietnia 1914 r. - 13 lipca 2000 r.

Jan Karski


Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914, w Łodzi, w Polsce. Otrzymał tytuł magistra prawa i nauk dyplomatycznych na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w 1935 r., a następnie służył w różnych placówkach dyplomatycznych w Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii w okresie między 1936 i 1938.

W chwili wybuchu II wojny światowej w 1939 roku został jeńcem wojennym Armii Czerwonej. Dwa miesiące później uciekł i powrócił do okupowanej Polski, gdzie dołączył do Polskiej Podziemnej Armii.
Jako członek polskiego podziemnego ruchu oporu w II wojnie światowej, Karski wielokrotnie przekraczał linię wroga, działając jako kurier między okupowanym krajem i Zachodem. Przed swoim ostatnim wyjazdem z Polski, został przemycony do Warszawskiego Getta, aby być świadkiem potwornych warunków i donieść o tym światu zewnętrznemu.
Po pobycie w Warszawskm Getcie, dostał się w przebraniu do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Polsce Wschodniej, gdzie był świadkiem masowych mordów. W dniu 28 lipca 1943 roku, na długim spotkaniu w Białym Domu, powiedział prezydentowi Franklinowi D. Rooseveltowi o ludobójstwie w Europie.
Po II wojnie światowej, osiadł w Stanach Zjednoczonych, a w 1952 roku otrzymał tytul doktora z Uniwersytetu Georgetown. Dwa lata później został obywatelem USA. Po otrzymaniu doktoratu, Karski wykładał na Georgetown przez 40 lat, koncentrując się na sprawach Europy Wschodniej i analityce spraw międzynarodowych. Odbywał on również liczne międzynarodowe podróże z wykładami, sponsorowanymi przez Departament Stanu i wielokrotnie zeznawał przed Kongresem ws. Europy Wschodniej. Otrzymał doktoraty honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Georgetown, Oregon State University, Baltimore Hebrew College i Hebrew College of America. W 2002 r. odsłonięto pomnik Karskiego na Uniwersytecie Georgetown.

W 2012 r. polski Senat pośmiertnie uhonorował Karskiego jako bohatera II wojny światowej, za pracę w ujawnieniu szczegółów nazistowskiego ludobójstwa w Polsce.

IN MEMORIAM

To już ponad 60 lat od zakończenia Drugiej Wojny Światowej w Europie.

Historia ta jest zapisana jako czyn upamietniający tamten czas, ku pamięci ponad 60 milionów członków wszelkich narodowości świata, 20 milionów Rosjan, prawie 6 milionów Polaków, co oznacza, że co 6-ty Polski obywatel został unicestwiony podczas tej wojny - najwyższa cena krwi w tej wojnie ze wszystkich narodów świata! Hekatomba ta objęła wszystkich, w tym katolików, prawosławnych, żydów, muzułmanów oraz przedstawicieli innych wyznań, oraz tysiące ich przywodców religijnych.

Wszyscy spośród tych 60+ milionów
zostali wymordowani, zmasakrowani, trwale okaleczeni, zgwałceni, spaleni żywcem, zagłodzeni na śmierć i poniżeni na wszelkie możliwe sposoby!

Postarajmy się koniecznie, by świat o tym nie zapomniał, ponieważ ciągle są tacy, którzy mogliby i usiłują dokonać tego ponownie.Proszę roześlijcie tę historię swym znajomym i poproście ich, aby zachowali ją w swej pamięci dla następnych pokoleń.


DZIĘKUJEMY ZA WIZYTĘ W POLONEUM!

Byłoby nam niezwykłe przyjemnie, gdybyście zechcieli podzielić się z nami Waszą opinią,
prosimy o kontakt z nami tutaj.


ZASTRZEŻENIE | PRYWATNOŚĆ | WARUNKI_POLONEUM | KODEKS ETYKI POLONEUM | REGULAMIN PP | POLISA PP | OŚWIADCZENIE PP

Copyright POLONEUM INCORPORATED since 1998